Ana içeriğe atla
Görsel
Hukuki haklar söyleşi afişi
07 Mayıs 2023
     
19:00 - 21:00
     
Zoom

İsviçre'deki Hukuki Haklarımız üzerine Söyleşide Buluşuyoruz!

Varolan haklarımızı ve dahası hakkında bilgi edinmek ve sorularımıza sağlıklı cevaplar bulabilmek için hukukçu Murat Özten’in katılımıyla yapacağımız söyleşide buluşuyoruz!

Neden mi?

İsviçre’ye geldiğimiz günden itibaren sağlıklı bilgiye ulaşmakta zorluk çekiyoruz. İltica sürecinden, dublin mağduriyetlerine, başvurumuzun kabul edilmemesi ile başlayan itiraz sürecinden, kabul edilmesiyle başlayan gerek aile birleşimi, gerek oturum statülerine, gerek kanton değişikliği süreçlerine; kamplarda yaşadığımız hak ihlallerin karşısında neler yapılabileceğinden, çalışma ve eğitim haklarına kadar yüzlerce sorunun cevabını arar dururuz. Çevremizde uzman ya da deneyimi olan birilerini bulduysak şanslıyızdır. Aksi takdirde kulaktan kulağa dolaşan ve yanlış, eksik, hatalı ya da kişiden kişiye değişiklik gösterdiği için bize uymayacak bilgiler bizi yanıltabilmektedir.

 

İşte tam da bu nedenle deneyimlerimizin paylaşılması, sağlıklı bilgiye erişiminin sağlanması için PangeaKolektif olarak başlattığımız bilgi bankası oluşturma çalışmasına önem veriyoruz. Bilgiye olan ihtiyacımızı karşılamak için hem bilgilenmek istediğimiz alanda çalışmalar yapan hem de konuyu göçmenlerin cephesinden ele alabilecek uzman kişilerle söyleşiler, toplantılar, atölyeler, seminerler düzenlemek bu çalışmamızın kapsamında yer almaktadır. 

 

Bu yapacağımız etkinlik bu çerçevede kamplardan yeni tanıştığımız onlarca arkadaşımızın  katılımıyla birlikte örgütlenmiştir. Hukukçu arkadaşımızın katılımıyla yapacağımız söyleşinin ilk bölümünde arkadaşımız genel bilgilendirici bir sunum yapacak ve ikinci bölümde ise sorulara yanıt verecektir. 

 

Varolan haklarımızı bilmeden haklarımıza sahip çıkmamız, hak ihlallerinin karşısında hakkımızı aramamız mümkün olamaz. Mülteci haklarının insan hakları olduğu bilinciyle haklarımızı savunmak ve genişletmek için bilgi sahibi olmak öncelikli ihtiyacımız. Gelin birlikte bilgilenelim mücadele edelim.  

 

Online zoom üzerinden 7 Mayıs 2023 Pazar günü saat 19:00’da yapılacak toplantımıza katılabilmeniz için öncelikle zoom uygulamasını telefonunuza ya da bilgisayarınıza indirmeniz sonrasında da toplantı linki için bizimle iletişime geçmeniz gerekmektedir. Afiş üzerindeki ve aşağıdaki iletişim numaralarından bize ulaşabilirsiniz.

 

Söyleşi sonrası tertip komitemizde yer almak isteyebilir, bilgilenme çalışmalarını örgütlenmesinde yer alabilirsiniz.

 

İletişim numaraları :

079 840 68 23

078 213 42 34

077 937 04 03

078 228 58 60

 

PangeaKolektif