Ana içeriğe atla

Projeler

Görsel
fransızca dil kursu yazısı renkli
YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN FRANSIZCA KURSU PROJESİ
Göçmenlerin geldikleri göç ülkesinde yeniden sosyal çevre kurmaları, bürokratik işlerini bağımsız yürütebilmeleri, eğitim görebilmeleri ve meslek edinebilmeleri, iş hayatına girebilmeleri ve varsa çocuklarının okullarındaki durumlarının takipçisi olabilmeleri gibi yaşama dahil olmalarını gerektirecek her adım için geldikleri göç ülkesinin dilini öğrenmeleri ihtiyaçlarının en başında yer alıyor.
Görsel
bilgi bankası
Bilgi Bankasi Projesi

Durum Analizi  ve İhtiyaç

Bilgiye erişim ve yeterince bilgilenme toplumsal yaşama katılım açısından olduğu kadar insanların yaşam tercihlerini daha bilinçlice ve arzu ettikleri şekilde belirlemeleri acısından da son derece önemlidir. Ne var ki bilgiye erişim herkese eşit dağıtılmadığından ciddi bir fırsat eşitliği sorunu ile karşı karşıyayız. Göçmenlerin önemli bir kısmı, özellikle eğitim düzeyi düşük ve ülke dillerinden herhangi birini yeterince bilmeyenler ve yeni gelenler, kendilerini ilgilendiren çok önemli bilgilere erişememekteler (Kaya 2014).

Görsel
anadil günü görseli
ANA DİL ATÖLYELERİ PROJESİ

Durum analizi ve ihtiyaç

  • Göçmen çocukların ana dillerine vakıf olmalarının  ikinci dili öğrenmelerinde daha olumlu sonuçlar ortaya çıkardığı birçok  dil bilimci ve *Hamburg Eyalet Öğretmenler ve Okul Geliştirme Enstitüsü  tarafından dile getirilmiştir. 
  • Ana dil eğitimi verileri, derslerde sistematik biçimde  Ana Dil Eğitimine olanak sağlandığında, göç geçmişli çocuk ve gençlerin okulda olumlu yönde gelişme eğilimi gösterdiğini göstermiştir.