Ana içeriğe atla

Blog

 • bayramkaya01
  İnsanın Nerede Doğacağı Kendi Tercihi Değildir

  Yazan: Bayram Kaya*

  Günümüzde Göç olgusu yalnızca ulus ötesi göç veren, göç alan ve transit ülkeleri değil, aynı zamanda insan düşüncesini, sosyal bilimleri ve felsefi düşünceyi de derinden etkileyip dönüştürmektedir. İnsan hareketliliğinin artışı, büyük demografik dönüşümler ve çok çeşitli toplumsal, politik ve ekonomik sonuçlar, benzeri görülmemiş bir ilgiyi göç olgusuna yöneltmiştir.

 • mel
  EkoFaşizmin Ayak Sesleri
 • Mülteci Kampı
  İsviçre Mülteci Kampları: Ucuz İşgücü Pazarı! - Halil GÜNDOĞAN

  İki yıla varan bir süredir İsviçre' de kamplarda yaşamaktayım. Bu süre içerisinde kendi isteğim dışında ( biri sürgün edildiğim deport kampı olmak üzere) toplam altı kampta kaldım.

  Şunu net olarak gözlemlemiş oldum ki; kantonlar arası bir takım uygulama farklılıkları olmakla birlikte, tümünde sistem kesinlikle aynı temel mantıkla işliyor: Gerek ilk kamplarda ve gerekse de entegre kamplarında mülteciler ucuz iş gücü olarak görülmekte ve kullanılmaktadır.

  Tüm kamplarda , kamp yönetimi alenen TAŞARONLUK yapmaktadır.

 • Ahmet Fazil Tamer'in fotografi
  AVUKAT FAZIL AHMET TAMER İLE RÖPORTAJ

  Son yıllarda İsviçre’de göçmenler aleyhine çıkarılan pek çok yasal düzenleme var.  Bu düzenlemeler bütün göçmenleri tehdit altında bırakırken, yaşamlarını alt üst edebilecek değişiklikler içeriyor. Bu nedenle bizleri birebir etkileyebilecek olan bu yasaların neler olduğunu ve bunlar karşısındaki yasal haklarımızı doğru kaynaklardan öğrenebilmek oldukça önem taşıyor. 

  Bu yasaların kapsamını ve bunlarla karşı karşıya kalma durumunda neler yapabileceğimizi öğrenmek için  İsviçre İnsan Hakları Derneği yöneticisi ve hukukçu Fazıl Ahmet Tamer ile yaptığımız röportajı yayınlıyoruz.

 • Cenk Ağacabey'ın fotoğrafı
  Söyleşi : Mülteciliğin Ekonomi Politiği
  Önder Özdemir’in Avrupa’daki siyasi mülteciler üzerine* yaptığı söyleşilerinden Cenk Ağcabay’ın** merkez-çevre ülkeler ve mülteciliğin ekonomi politiğini anlattığı söyleşisini sizlerle paylaşıyoruz.  
 • Hazır kahveden yapılan bu resmin ismi "Tahammül". Ve yine Alwy Fadhel tarafından yapılmış. Kendisinin tutulduğu yerde başka bir sığınmacı tarafından geliştirilen bu teknikte hazır kahve değişik oranlarda sulansırılıyor ve resim yapılıyor. Alwy Fadhel de bu tekniği o sığınmacıdan öğreniyor.
  Mülteci Kamp Günlüğü
  Hafta sonları; kamptan kaçtığım firari günlerim benim. Hafta sonlarını iple çekiyorum. Bana uzanan dost elleri yakalamaya koşuyorum adeta. Sırf bu dünya üzerindeki yalnızlığımı azaltmak adına yapıyorum bunu. Sıcacık dost elleriyle buluşuyorum her defasında. Her hafta sonu bu kamptan uzaklaşmakla, “sabrımı da” bilemiş oluyorum. Yapacak hiçbir şeyi olmayan! İradesini, geleceğini başkalarına teslim etmiş biri olmanın azabına dayanma gücü bulmak adına uzaklaşıyorum bu mekandan. Belirsizlik hep benle gelse de, hüznüm her adımda çoğalsa da nefes aldığımı hissettiğim ender anlarımdır hafta sonlarım.
 • JacobLawrence2
  Nicholas De Genova İle Söyleşi 2: Sorun Göç Değil, Devlet!

  Söyleşi Cemile Gizem Dinçer, Eda Sevinin

  İlk bölümde “göç/mültecilik sorunu” denen hadisenin aslında “Avrupa” sorunu ve krizi olduğu tezini nakletmiştik. İkinci bölümde bu krizin dinamiklerine ve niçin hak merkezli mücadele yerine özgürlük merkezli mücadeleye ağırlık vermek gerektiğini dinlemek üzere, “göç otonomisi” üzerine çalışan Nicholas De Genova’ya bağlanıyoruz.

 • Göç resmi
  Nicholas De Genova İle Söyleşi 1 : “Avrupa” sorunu

  Söyleşi: Cemile Gizem Dinçer, Eda Sevinin


  “Göç/mültecilik sorunu” denen, konjonktüre göre “kriz” olarak da adlandırılan ve sosyal uyum, entegrasyon gibi ana akım tartışmalara konu olan hadise, aslında “Avrupa” sorunu ve hatta “krizi” değil mi? Avrupa ne, Avrupa neresi, Avrupalı kim? Bu kritik soruları, kişisel tarihi ile akademik çalışmaları “göçün otonomisi”nde kesişen araştırmacı Nicholas De Genova’ya sorduk.*


  Göç konusuna ve eleştirel göç çalışmalarına ilginiz nasıl başladı?