Ana içeriğe atla
Görsel
kitap kapağı
31 Temmuz 2021
     
16:00 - 18:00
     
La Red : Planche- Inférieur 1700 Fribourg

Kitap Tanıtımı ve Söyleşi

Bu etkinlikte yazarın yeni yayınlanan kitabı üzerine sohbet etme ve sorular yöneltme fırsatı bulacağız.

 

Cenk Ağacabay bu kapsamlı çalışmasında, Marksizmi hem savunanaların hem de eleştirenlerin uzun zamandır meşgul olduğu bazı sorulara yanıtlar veriyor.

 

Türkçe literatürde yeterince ele alınmayan sömürgecilik kapitalist gelişme süreci bağlantısına daha yakından bakmaya çalışıyor. Kapitalist sömürgeciliğin gelişimiyle, kapitalist merkezlerde militarizm ve ırkçılığın yükselişi arasındaki ilişkiyi gürünür kılmaya çalışıyor. Marksizmin Batı’da doğuşunun ve Doğu’ya göçünün seyrini izleyen Ağcabay, Marks ve Engels’e yöneltilen “Avrupa merkezcilik” eleştirilerini, “Marksizmin gelişim süreci ve bütünlüğünü” ele alarak bir perspektif oluşturuyor. Marksizmin Doğu’ya göçü uluslararası sosyalist harekette ne tür etkiler yarattı? Emperyalist Paylaşım Savaşı ve Ekim Devrimi uluslararası sosyalist hareketi neden ve nasıl böldü? Ağcabay bu soruların yanıtının, Marksizm’in Doğu’ya göçüne benzersiz bir katkı sunan Lenin’in teori ve pratik bütünlüğünde buluyor.

 

2020’nin yazında, ABD’de ve Avrupa’da alanları dolduran kitleler sömürgecilik ve köle ticaretinin failleri olan atalarının anıtlarına saldırıyordu çünkü sömürgeciliğin ve köleciliğin yükü halen farklı etiketlerle hem Doğu’da hem Batı’da yaşıyordu.

 

Cenk Ağcabay ile yapacağımız Kitap Tanıtımı ve Söyleşi programına herkesi bekliyoruz