Ana içeriğe atla
Görsel
Eylem afişi üzerinde 'Mültecilere özgür ve onurlu yaşam' yazıyor
02 Ekim 2021
     
14:00-17:00
     
Schützenmatte

Mültecilere Özgür ve Onurlu bir Yaşam Hakkı

2 Ekim 2021 Cumartesi günü saat 14:00'da Bern'de

"Mültecilere Özgür ve Onurlu bir Yaşam Hakkı" talebiyle eylemdeyiz.

Eylemi organize eden, bizim de aralarında yer aldığımız, kurumların isimleri ve altına imza atılan metnin türkçesi aşağıdadır.
 

Uzun yıllardır İsviçre'nin sığınma politikasının insan haklarını ihlal ettiğini ve sürgüne gönderilen insanların onuruna günlük olarak saldırdığını gözlemledik.

 

Bizler - 3Rosen gegen Grenzen, Autonome Schule Zürich, Kalma hakkı (FR, NE, VD), Selecthumanity, evakuierenJETZT, Freiplatzaktion Zürich, Migrant Solidarity Network, göçmenlerin öz örgütlenmesi PangeaKolektif, Poya solidaire, Solidarité Tattes, Solidarités front , İzolasyonu Durdur, Rota göçmenlerin öz örgütlenmesi, Wo Unrecht zu Recht wird - bu gösteri ile bu kabul edilemez sisteme karşı birleştiğimizi ve mücadeleye devam ettiğimizi göstermek istiyoruz. 

 

Son aylarda yaşanan olaylar bize bir şeylerin kesinlikle değişmesi gerektiğini bir kez daha gösterdi:

 

İNSANLARA KARŞI SÜRDÜRÜLEN FİZİKSEL, PSİKOLOJİK, SOSYAL VE EKONOMİK ŞİDDETE HAYIR


- Afganlar için mülteci statüsü, tahliye ve aile birleşimi talep ediyoruz.

 

- Kaçanların maddi ve fiziki güvenlik ihtiyaçlarına saygı gösterilmediği için sınır dışı işlemlerinin genel olarak durdurulmasını talep ediyoruz. - Yeni gelenler için apartmanlarda konaklama, profesyonel sosyal ve psikolojik bakım ve bağımsız yasal savunma talep ediyoruz.

 

- Acil yardım rejimi(sığınma talebi kabul edilmeyenlerin ülkelerine dönüşlerinin sağlanması) derhal son verilmesini talep ediyoruz. Başvurusu kabul edilmeyen sığınmacıların dosyaları yasal statüye kavuşturulmaları amacıyla yeniden incelenmelidir.

 

- Kontrol ve dışlama politikalarına son verilmesini talep ediyoruz. Günlük polis kontrolleri ve kamplardaki sosyal izolasyon insanları hasta ediyor. Kimse yasa dışı değil!

 

- Frontex'in kaldırılmasını ve daha acil olarak İsviçre ile Avrupa ajansı arasındaki işbirliğinin sona ermesini talep ediyoruz.

 

- Akdeniz kıyılarındaki tüm sağlıksız kampların, özellikle Moria'nın derhal boşaltılmasını talep ediyoruz.

 

- İsviçre'nin Dublin Anlaşmalarından çekilmesini ve daha acil olarak egemenlik maddesinin daha insancıl bir şekilde kullanılmasını talep ediyoruz.

 

Son olarak, herkes için onurlu ve özgür bir yaşam hakkını talep ediyoruz ve bunu belirtmek zorunda olmak bize saçma geliyor!

 

Bilgi: sosf.ch
Bağışlar: c / o Solidarité sans frontières CH03 0900 0000 3001 3574 6 Bu etkinlik için maske takılması önerilir.