Ana içeriğe atla
Görsel
halay çekenler
23 Mart 2022
     
17:00 - 21:00
     
 Chemin Pré-Rojoux 25, 1243 Présinge

Présinge Mülteci Kampında Newroz Etkinlikleri

Cenevre’de bulunan Présinge kampında kalan mülteciler, PangeaKolektif Sanat Grubu tarafından organize edilen Newroz etkinliğinde buluşuyorlar. 

 

Kolektifimizin Sanat Grubunun kampta kalan mülteci dostlarımızı başından sonuna organizasyonun öznesi kıldığı, birlikte karar alıp birlikte organize ettikleri Newroz kutlamaları Presinge kampında gerçekleştirilecek.

 

Newroz kutlamasına kampta kalan farklı milliyetlerden mülteciler katılıyor. Kadınların ve çocukların aktif olarak katıldığı organizasyonda Afganistan, İran, Irak, Suriye, Türkiye ve Kürdistan’dan gelen mülteciler; ezilen halkların direnişinin ve zalimin zulmüne son verilerek doğan yeni günün simgesi olan Newroz ateşinin etrafında bir araya geliyorlar.

 

Geleneksel Newroz ritüellerinin, farklı ülkelerden gelen kadınların pişirdiği yemeklerin, çocukların üretimleri olan uçurtmaların sergilendiği aktivitelerin yer alacağı  Newroz kutlamaları; tiyatro gösterisi ve farklı etnik kültürlere ait müziklerin yer alacağı bir konserle sonlandırılacak.

 

PangeaKolektif Sanat 

 

Newroz Kutlamasının Programı :

Tarih : 23 Mart 2022

17:00 .Çocuklar için uçurtma yapım atölyesi

17:30  Yemek

18:30 Konser ve tiyatro gösterisi

Yer : Foyer de Présinge

Adres : Chemin Pré-Rojoux 25, 1243 Présinge