Ana içeriğe atla
Görsel
isviçre'de kantonlar haritası

Kanton değişikliği başvurusu nasıl yapılır, nelere dikkat edilmeli?

Kanton değişikliğine başvurmuş ve kabul edilmiş bir mültecinin deneyimlerini kendi anlatımıyla aktarıyoruz. 

İsviçre’ye gelişim, bu Ağustos’ta 3 yıl olacak. İltica başvurum ise geçtiğimiz Ağustos ayında kabul edildi. Caritas’a devredilişimden sonra kalıcı planlarımı 2 yıldır ikamet ettiğim Fribourg’da gerçekleştiremeyeceğimi gördüğüm için büyük şehirler içinde bir seçim yapmak amacıyla bir süre seyahatler yaptım.
Karar vermek için parametre çok. Ne yapmayı planladığınız, kimlerle, nasıl yapacağınız, nerede yapacağınızı da tanımlıyor. Benim denklem Bern sonucunu verdi ve Kanton değişikliğine karar verdim.

Bu tür konularda tanıdığım en iyi hukukçularla temas etmeyi tercih ederim, her zaman. Bu konuda da aynı zaman da dostum olan hukukçu bir arkadaşım sürecin takibini Aralık ayında üstlendi.

İlk iş olarak bazı belgeleri temin etmemi talep ettiler;

• Kimlik fotokopisi/fotosu
• Emeklilik başvurusu yapıldığına dair onay yazısı ya da bizzat başvuru belgesinin fotokopisi • Ceza sicil kaydı ( Strafregisterauszug / Postane’den sipariş ediliyor)
• İcra dairesinden icra kaydı çıktısı (Betreibungsamtauszug / Postaneden ya da İcra Dairesi’nden yani Betreibungsamt’tan)
• Sosyal kurum’dan Sozialhilfebestätigung yani sosyal yardim alıp almadığına dair yazı. (Alındıysa ne kadar alındığına dair bilginin içerilmesi gerekiyor.)

Buradaki önemli ayrıntı; B politik mi, F politik mi olduğunuzla ilgili. B’ler başvurusunu direk kantona, F’ler ise SEM’e yapıyor.

İkinci önemli ayrıntı ise, “motivasyon mektubu.” Niçin kanton değiştirmek istediğinizi, inandırıcı ve güçlü bir biçimde savunabilmeniz şart. Eğer, kılavuzunuz doğruysa, amaca uygun bir motivasyon mektubu yazmak da kolay.

45 gün içinde SEM kendileri için talebin makul olduğunu, daha sonraki işlemler için dosyamı Bern göçmen bürosuna ilettiğini yazdı.20 gün içinde de göçmen bürosu Bern’e kabul edildiğimi belirtti.

Bundan sonraki aşama, Göçmen bürosuyla ilk randevu ve bana bir kurumun belirlenmesi, bir asistanın atanması. Sonra eğer seçeneğim yoksa ev bulana kadar, bir sosyal mekânda kalabileceğim belirtildi. Bu, bir kamp mı, sosyal konut mu henüz emin değilim. Ancak Bern’de bir adres edinmeden, sosyal destek ve sağlık sistemine dahil olunamıyor. Fribourg sosyal destek kurumu Caritas bu süreçte desteğini kesmeyi gündeme getirerek sizin bir an önce kabul gördüğünüz kantona geçişinizi yapmanız konusunda baskı yaratmaya çalışıyor. Kabul gördüğünüz kantonda ev bulma durumunuz olamazsa, ki ilk aşamada bir mülteci için bu çok zor, kampta kalmanız söz konusu olmaktadır.

Son olarak bu bilgiyi okuyacak olan dostlara önemli bir tavsiye vermek isterim.

2,5 yıl boyunca, İsviçre’de neyin, ne olduğuna, prosedürlere ilişkin göçmenlerin kendi içinde kulaktan dolma anlatımlarının yüzde doksanı hurafe ya da şehir efsanesi çıktı.

İşin en asabımı bozan tarafı da bu bilgileri paylaşanların her zaman çok kesin ve emin konuşmaları. Bu, sanırım sosyal psikolojinin alanına giren bir sorun. Yoksa bile bile niye zarar vermek istesinler. Siz siz olun; gerçekten uzman olmayanlara kulak asmayın.

İlk kez bir Göçmen öz örgütlenmesi olarak kurulan, sınıf mücadelesi meselesini Türkiye’nin lojistiği olmaktan çıkartıp, göçmen meselesiyle bütünleştiren, Pangeaolektif’in kuruluşu, bilgi bankası çalışması, bir iki yıl içinde çok önemli bir açığı kapatacak umudundayım."