Ana içeriğe atla
Görsel
Bir bina resmi ve üzerinde mahalle buluşma merkezini ifade eden çeşitli dillerde dövizler

Quartier Zentrum/Mahalle Buluşma Merkezleri

Kanton

İsviçre'de hemen her ilçede bir mahalle buluşma merkezi bulunur. Bu merkezler mahalle ve şehir içi yaşamla ilgili her türlü soru için bilgi ve iletişim noktalarıdır. Mahalle buluşma merkezleri Vereinigung Berner Gemeinwesenarbeit (Toplum Çalışmaları Derneği) adlı kurumun projesidir. Toplum çalışması olarak adlandırılan bu çalışmanın kökleri 19. yüzyıla, kentsel gecekonduların gelişmesine yol açan kırsal göç zamanına kadar uzanmaktadır. O dönemde, toplum çalışmasının öncüleri sadaka verilmesini eleştirir. Mahalle yardımı, eğitim teklifleri ve organize direniş yoluyla, gecekondu mahallelerinde yaşayanların kendi kendilerine yardım potansiyellerinin etkinleştirilmesinin değişim için vazgeçilmez olduğunu gösterirler.

Çalışma, mahallelerdeki insanların ihtiyaçlarına ve sorunlarına dayanmaktadır. Her zaman tüm ilçeyi ve mahalleyi göz önünde bulunduruyor, ancak kaynaklarını özellikle dezavantajlı bölgelerde kullanıyorlar. Gezici çalışma yöntemi sayesinde ilçe merkezi veya buluşma yerinin hemen yakınında yaşamayan kesimlere de ulaşmaya çalışıyorlar. Mahallede yaşayan insanlar bu çalışma aracılığı ile bilgi noktalarından, toplantı ve fikir alışverişi fırsatlarından, ucuz odaların kiralanmasından, etkinlik organizasyonu ve yiyecek-içecek hizmetlerinden, komşuluk ilişkilerinin desteklenmesinden, mahallelerdeki destek ağlarından ve mahalle gelişimindeki projelere katılma fırsatlarından yararlanabiliyor.

Buluşma merkezleri; mahalle halkını, yetkilileri, enstitüleri ve uzman kurumları tanıdığı için mahalle içinde bağlantıları kurmaya yardımcı oluyor. Mahalle halkının girişimlerini destekliyor, çatışmalarda arabuluculuk yapıyor ve mahallede çözüm bulmaya yardımcı oluyorlar. Mahalle halkının ilçenin gelişimine katılabilmesini sağlamak için çalışıyor, birlikte projeler uyguluyorlar.

Bern de dört ilçe merkezi Tscharnergut, Untermatt, Villa Stucki ve Wylerhuus en tanınmış mahalle buluşma merkezleridir. İlçe merkezleri, kendi ekibi ile uzmanlar tarafından yönetilmektedir. Ancak çalışmalar uzman görevli çalışanların yanı sıra gönüllülerle birlikte yürütülüyor. Bazı ilçe merkezlerinde ise işsizler istihdam ediliyor ve zor başlangıç ​​koşullarına sahip gençlerin kariyerlerine başlamaları destekleniyor.

Mahalle buluşma merkezlerinde ihtiyacınıza uygun ya da ilginizi çeken proje ve aktiviteler bulabilirsiniz. Infotıme gibi anadilde danışmanlık, aile, okul ve eğitim kurumları arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesine yönelik çalışmalar, göçmen kadınlar için dikiş atölyeleri, bilgilendirme günleri gibi farklı alanlarda proje çalışmaları bulunmakta.

Yaşadığınız bölgede sosyal yaşam içinde aktif olmak istiyorsanız gönüllü çalışmalara katılıp, yeni insanlarla tanışabilir ve farklı konularda fikir alışverişinde bulunabilirsiniz. Yada yaşadığınız bölge ile ilgili sorunlarınızı paylaşıp beraber çözüm arayabilirsiniz. Bunun için yaşadığınız bölgede bulunan Quartier Zentrum’a gidip aktif çalışmalar hakkında bilgi edinmeniz yeterli.

Yaşadığınız bölgede bulunan Quartier Zentrum’a şu linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.vbgbern.ch/organisation